Monitoring wizyjny – nowy wymiar bezpieczeństwa

24 cze , 2022 Dom i wnętrze,Nieruchomości

Monitoring wizyjny – nowy wymiar bezpieczeństwa

Monitoring to popularne rozwiązanie, jakie stosują zarówno firmy, jak i odbiorcy prywatni. Okazuje się, że ogromne bezpieczeństwo zapewnia monitoring wizyjny. Warto bliżej poznać ten system i wszystkie jego zalety. Dzięki temu firma uzyska nowoczesną i solidną ochronę przed niepożądanymi zdarzeniami/ Czym cechuje się monitoring wizyjny? O czym warto wiedzieć? Gdzie najczęściej jest stosowany ten system?

Czym jest monitoring wizyjny?

Niezawodny monitoring wizyjny jest na szeroką skalę stosowany w szkołach, centrach handlowych, marketach, firmach, czy nawet na ulicach, parkingach i skrzyżowaniach. Co ciekawe, wcześniej przepisy prawne nie regulowały stosowania monitoringu wizyjnego w miejscach pracy. Jednakże wraz z wejściem w życie RODO, trzeba mieć na uwadze najważniejsze przepisy prawne. Pracodawca ma obowiązek poinformować  pracowników o planowanych uruchomieniu wizyjnego monitoringu. Najpóźniej ta informacja musi zostać przekazana na 2 tygodnie przed uruchomieniem systemu.

Monitoring wizyjny pozwala obserwować zdarzenia za pomocą kamer przemysłowych w danym miejscu. Obrazy z kamer w tym wypadku są przesyłane do centrum odbiorczego, w którym personel śledzi dany obszar. Dzięki temu możemy wykryć zdarzenia, które stwarzają zagrożenia dla mienia lub ludzi. Faktem jest, że taki system monitoringu ma za zadanie zabezpieczać galerie handlowe, szkoły, czy też środki transportu publicznego.

Zastosowanie monitoringu wizyjnego

SVS24 to system stosowany w określonych przypadkach. Pamiętajmy o tym, że pracodawca nie może stosować monitoringu wizyjnego, aby prowadzić nadzór na efektami wykonywanej pracy przez pracowników. Kiedy można zastosować monitoring wizyjny? Jego wykorzystanie jest uzasadnione wtedy, gdy monitoring służy do:

  • kontrolowania produkcji,
  • ochrony mienia,
  • zachowania bezpieczeństwa pracowników,
  • zachowania tajemnicy informacji, które są ważne dla firmy i nie mogą zostać ujawnione.

Nowelizacja kodeksu pracy jako wskazuje, kiedy i w jaki sposób można zastosować monitoring wizyjny. W ustawie o ochronie danych osobowych znajdziemy informacje o okresie przechowywania danych, obowiązku informacyjnym względem pracowników, obowiązku oznakowania obiektów monitorowanych, obszarach, w których zabronione jest stosowanie monitoringu wizyjnego, jak i przesłankach dopuszczalności stosowania systemu w zakładzie pracy.

Jakie zalety ma monitoring wizyjny?

Istnieje wiele zalet monitoringu wizyjnego, które zachęcają przedsiębiorców do skorzystania z tego systemu. Monitoring tego typu pozwala wychwycić niebezpieczne sytuacje i obecność niepożądanych osób w danym miejscu. Kolejny plus to zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Nadzór całodobowy może być wspierany przez pracownika ochrony (ale nie musi). Nie zapominajmy o tym, że to rozwiązanie pozwala dostarczać dowody popełnianych przestępstw i wykroczeń. Nic więc dziwnego, że tak wiele obiektów decyduje się na zamontowanie monitoringu wizyjnego. Postawmy na nowoczesny system, który będzie działał bez zakłóceń przez długi czas.

Podsumowując warto stwierdzić, że monitoring wizyjny daje wiele korzyści. Jest on głównie spotykany w szkołach, publicznych placówkach, zakładach pracy, czy w miejscach użyteczności publicznej. Pamiętajmy o tym, że zastosowanie monitoringu wizyjnego wymaga znajomości przepisów prawnych. Prawo jasno wskazuje, kiedy można zastosować monitoring i o czym trzeba wiedzieć. W obiektach stosuje się wiele systemów monitoringu. Wśród nich ogromne bezpieczeństwo daje monitoring wizyjny.


Dodaj komentarz