Szkoły jazdy w Poznaniu – wybierz najlepszą!

26 mar , 2021 Nauka

Szkoły jazdy w Poznaniu – wybierz najlepszą!

Osiągnięcie pełnoletniości wiąże się z licznymi przywilejami, które do tej pory wydawały się być zakazanym owocem. Wśród nich jest jeden, niewątpliwie najbardziej pożądany wśród młodych ludzi. Prawo jazdy to dokument, który potrafi poprawić komfort życia, jednak jest też bardzo wymagającym pod względem przygotowań. Co zrobić, by uzyskać uprawnienie do kierowania pojazdem i jaką szkołę jazdy wybrać? Oto krótki przewodnik na ten temat.

Rodzaje prawa jazdy – kategorie 

Dokument prawa jazdy jest niezbędnym elementem, który uprawnia do kierowania pojazdem, ale nie jest on uniwersalny dla wszystkich. Istnieje bowiem kilka kategorii:

  • kat. A – jednoślady (motorower, motocykl)
  • kat. B – samochody osobowe, ciągniki rolnicze, samochody z lekką przyczepą (tj. nie przekraczającą masy 750 kg)
  • kat. C – pojazdy ciężarowe,
  • kat. D – autobusy lub autobusy z lekką przyczepą
  • kat. E – dodatkowa kategoria uprawniająca do kierowania pojazdami z większymi przyczepami

Droga do egzaminu, czyli przygotowania do prawa jazdy

Dokument uprawniający do kierowania pojazdem to w rzeczywistości plastikowa, niewielka karta – wbrew pozorom jest ona jednak niezwykłe ważna i wcale nie tak łatwo ją zdobyć. Aby zostać uprawnionym kierowcą, trzeba się najpierw odpowiednio przygotować do tej roli i zdać egzaminy niezbędne do otrzymania prawa jazdy.

Po pierwsze i najważniejsze – egzamin na prawo jazdy kategorii B można zdawać najwcześniej w dzień swoich osiemnastych urodzin. Oznacza to, że przygotowania można rozpocząć na trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletniości. Gdy kandydat zdecyduje się na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy, konieczne jest założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) w Wydziale Komunikacji. Gdy ten warunek zostanie spełniony, możliwe jest rozpoczęcie przygotowań do prawa jazdy, które dzielą się na kilka etapów:

  • część teoretyczna (30 godzin lekcyjnych po 45 minut),
  • część praktyczna (30 godzin jazdy po 60 minut),
  • państwowy egzamin teoretyczny (aby zdać, z testu trzeba uzyskać minimum 68 punktów),
  • państwowy egzamin praktyczny.

Szkoła OSK Pegaz – najlepszy wybór w Poznaniu

W stolicy Wielkopolski istnieje naprawdę wiele szkół nauki jazdy, przygotowujących kandydatów do egzaminów państwowych z różnych kategorii. Poznań jest także jednym z miast Polski, w którym bardzo duża część kandydatów podchodzi do egzaminów. Wśród nich są nie tylko osoby ze stolicy, ale również z pobliskich miast i wsi. Świetnym wyborem dla osób chcących uczyć się jazdy w Poznaniu będzie Ośrodek Szkolenia Kierowców „Pegaz”. Firma istnieje na rynku już ponad dekadę – szkoli kierowców dokładnie od 2009 roku i od tamtego czasu spod skrzydeł instruktorów na drogi trafiło ponad 3 tysiące kierowców.


Dodaj komentarz