Miejscy alpiniści- czym się zajmują?

27 kwi , 2018 Nieruchomości

Miejscy alpiniści- czym się zajmują?

Zapewne widziałeś ich wiele razy- stojąc w korku, przejeżdżając przez centrum dużego miasta, lub wiszących za oknem twojego biura w wieżowcu. O kim mowa? O tzw. alpinistach przemysłowych.
Alpinizm kojarzy nam się z wysokogórską wspinaczką na ośnieżone szczyty Alp i tak rzeczywiście jest, jednak jego „przemysłowa” odmiana dotyczy ludzi wspinających się np. na budynki.

W czasach gdy miasta zdominowane są przez wieżowce, pojawienie się takiego zawodu było tylko kwestią czasu. Setki okien wymagają przecież mycia. Jednak nie jest to jedyna praca, jaką zajmują się alpiniści przemysłowi. Podejmują się wielu zadań na wysokościach, wymagających podwieszenia jak na przykład: rozwieszanie banerów reklamowych, prace przy platformach naftowych i wiertniczych, naprawa fasad budynków, naprawa i serwisowanie oświetlenia, montaż, naprawa i serwisowanie anten, konserwacja masztów telekomunikacyjnych i energetycznych, prace na kominach, dachach i wiele innych.
Aby zostać alpinistą przemysłowym, należy ukończyć specjalistyczny kurs, który uczy zachowania na wysokości, korzystania ze sprzętu do wspinaczki oraz pokazuje jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy.

Posiadając takie umiejętności można podjąć się pracy w jednej firm obecnych na rynku lub pomyśleć o założeniu własnej działalności. Wiąże się to jednak z zakupem sprzętu. Ma on przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo, ale też umożliwiać wygodne wykonywanie wszystkich czynności. Konieczne będą specjalne pasy, szelki, uprzęże alpinistyczne i pasy do pracy w podparciu, lonże asekuracyjne z amortyzacją, elementy łączące i kotwiczące. Niezbędne są również sprzęty do ochrony indywidualnej jak wygodny uniform i hełm alpinistyczny spełniający wszystkie normy bezpieczeństwa.
Alpinizm przemysłowy to z pewnością ciekawe zajęcie, dające dużo satysfakcji i zapewniające sporą dawkę adrenaliny jednak wymaga również wysokiej odporności psychicznej, wytrzymałości i sprawności fizycznej.


Comments are closed.