Jak zostać osteopatą?
Osteopatia jest manualnym systemem terapeutycznym, który wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jej prekursorem był Anrew Taylor Still, który wiedziony traumatycznymi doświadczeniami życiowymi postanowił zacząć badać patologie narządów ruchowych, tworząc przy tym podstawy nowego systemu medycznego. Gałąź ta rozwinęła się głównie w Ameryce i na zachodzie Europy, jednak obecnie staje się coraz bardziej popularna również w Polsce.
Osteopatia – czym się zajmuje?
Osteopatia jest systemem medycznym, który opiera swoje działania diagnostyczne na analizie funkcjonalnej, strukturalnej i palpacyjnej ciała chorego. Wszelkie stosowane techniki są oparte na znajomości biotechniki i anatomii ludzkiego organizmu. Osteopata stara się ustalić, jaka sturktura uległa zaburzeniu i dlaczego do tego doszło, a także, kiedy i jak przeprowadzić terapię, by była ona dla pacjenta i terapeuty.
Diagnostyka polega na analizie wyników krwi, zdjęć RTG, rezonansu komputerowego, czy tomografii. Po postawieniu diagnozy osteopata przechodzi do wykonywania szeregu zabiegów manualnych, które mają na celu odpowiednio zoptymalizować funkcjonowanie pacjenta. Działania są podobne, jak w przypadku fizjoterapii, warto jednak podkreślić, że osteopatię można określić mianem uzupełnienia tradycyjnej fizjoterapii.
Co zrobić by zostać osteopatą?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że nie każdy może zostać osteopatą. Mogą o tym myśleć osoby, które ukończyły studia lekarskie lub fizjoterapię. Mimo zbliżonych założeń osteopatii i fizjoterapii, należy zauważyć, że specjalista w pierwszej dziedzinie posiada znacznie szerszą wiedzę w zakresie medycznym. Dobrze zna anatomię ludzkiego ciała oraz jego biomechanikę. Osoba, która otrzymała dyplom lekarza lub fizjoterapeuty musi dodatkowo odbyć szkolenie osteopatyczne lub skończyć studia podyplomowe. Kursy trwają zazwyczaj 5 lat, natomiast studia o rok krócej.
Jaką szkołę osteopatyczną wybrać?
Przed podjęciem kształcenia w kierunku osteopatii, trzeba mieć pewność, że jest to dziedzina, w której chce się rozwijać. Kierunek jest bardzo wymagający, dlatego podjęcie świadomej decyzji jest tu kluczowe. Wybór odpowiedniej szkoły ma tutaj ogromne znaczenie.
- Na początku warto sprawdzić, czy dana placówka organizuje dni otwarte, podczas których można wziąć udział w zajęciach dydaktycznych i praktycznych. Takie doświadczenie odgrywa dużą rolę, podczas dokonania ostatecznego wyboru, gdyż można w prosty sposób sprawdzić, czy dany program oraz forma prowadzenia zajęć nam odpowiada.
- Koniecznie trzeba zwrócić również szczególna uwagę na kadrę, która powinna być wysoko wykwalifikowana. Najlepiej, by byli to praktycy z różnych krajów, którzy przekażą wiedzę o nowoczesnych technikach i ciekawych przypadkach medycznych. Dobrze jest również zapoznać się z programem kształcenia, w którym powinny znaleźć się zajęcia z zagadnień medycznych, takich jak: patologie, semiologia, czy diagnostyka różnicowa. Ważne są także zagadnienia związane z technikami klasycznymi, strukturalnymi i funkcjonalnymi.
Po zdobyciu wszystkich informacji warto wypisać wszystkie plusy i minusy placówek, które bierzemy pod uwagę. Jeżeli nadal pozostają jakieś wątpliwości, można sprawdzić program pod kątem ilości godzin zajęć. Warto również zapytać absolwentów danych szkół, choć ostateczny wybór nie powinien być podejmowany na podstawie uzyskanych od nich informacji.
Szkołą, którą warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru jest FICO-MUM Medycyny Osteopatyczna, która oferuje czteroletnie studia podyplomowe w zakresie tej dziedziny.