Drzwi wejściowe do domu z izolacją termiczną, czyli jak „wejść” w oszczędzanie

29 mar , 2022 Budownictwo

Drzwi wejściowe do domu z izolacją termiczną, czyli jak „wejść” w oszczędzanie

Drzwi wejściowe to wizytówka każdego domu. Odpowiednio dobrane mogą stanowić przysłowiową „kropkę nad i” aranżacji. Jednak w trakcie ich zakupu, należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę. Ważne jest także to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. O czym powinno się pamiętać?

Nie taki prosty wybór

Budując czy remontując dom, kwestię drzwi wejściowych zazwyczaj zostawia się na koniec. Inwestorom sen z powiek spędza rozstaw pomieszczeń, wybór kafelków, rodzaj dachu czy projekt przyłączy mediów. O drzwiach wiadomo jedynie, że „mają być”. Jednak w natłoku zadań warto poświęcić dłuższą chwilę na zapoznanie się z dostępną na rynku ofertą drzwi zewnętrznych. W końcu w przyszłości to one będą strażnikiem domowego miru i gwarantem bezpieczeństwa, barierą między własnymi czterema kątami a otaczającym światem. Z pozoru łatwy zakup, w praktyce okazuje się dość problematyczny. Dlatego już na samym początku należy określić jakie cechy i funkcje powinny spełniać idealne drzwi wejściowe do domu. Zastanowić się nad ich rozmiarem, grubością oraz wziąć pod uwagę:
– warunki środowiskowe
– gęstość zabudowy
– sąsiedztwo
– czy natężenie ruchu ulicznego.

Dbając o środowisko i własną kieszeń

Jednym z ważniejszych parametrów jakimi powinny cechować się drzwi to ich izolacja termiczna. Dobra izolacja pozwoli zatrzymać ciepło w domu, a w cieplejszych miesiącach zapobiegnie przedostawaniu się nagrzanego powietrza z zewnątrz. W Polsce, gdzie zimy bywają mroźne zaś lata upalne, izolacja termiczna jest wręcz niezbędna. W dobie coraz wyższych cen energii, koszty ogrzewania i klimatyzacji pochłaniają lwią część domowego budżetu. Dzięki drzwiom z termoizolacją z sukcesem można zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. Zrównoważana gospodarka cieplna ma również ogromny wpływ na przyrodę. Mniejsze zapotrzebowanie na gaz, węgiel czy prąd zapobiega degradacji nie tylko stanu kont bankowych, ale przede wszystkim środowiska naturalnego. Szanując energię i ograniczając jej wykorzystanie, indywidulany odbiorca przyczynia się do zachowania bioróżnorodności a także niweluje poziom zanieczyszczeń, w tym smog – zmorę polskich miast, wsi i miasteczek.

Czasem słońce, czasem deszcz

Wspominając o naturze nie należy zapominać o wpływie warunków atmosferycznych na materiały, z których wykonane są drzwi. Mróz, wilgoć, deszcz, śnieg, wiatr czy promieniowanie słoneczne z czasem pogorszą wygląd drzwi, ale także mogą obniżyć ich funkcjonalność. Dlatego warto pomyśleć perspektywicznie i zainwestować w wysoką jakość materiałów i staranne, fachowe wykonanie. Dobrze jest wybrać rodzimego producenta, jak MIKEA – fabryka z Tychów. Wtedy zyskuje się pewność, że wykorzystywane do produkcji komponenty są niemal całkowicie pochodzenia krajowego i zarazem odznaczają się wytrzymałością.

Cicho i bezpiecznie

Wśród istotnych cech dobrych drzwi zewnętrznych jest też ich odporność na niepożądane działanie osób trzecich. Dom ma być bezpiecznym azylem, dlatego drzwi wejściowe powinny być wyposażone w skuteczne systemy antywłamaniowe. Producenci cieszący się zaufaniem klientów stawiają nie tylko na sprawdzone zamki, ale również sworznie antywyważeniowe oraz antywłamaniowe wkładki patentowe. Sam system alarmowy może nie wystarczyć, gdyż elektronika bywa zawodna, a solidne drzwi jako fizyczna zapora sprawdzają się od stuleci. Ze względu na coraz gęstszą zabudową i wzmożony ruch uliczny, drzwi powinny także cechować się pewnym stopniem dźwiękoszczelności. Zamiłowanie sąsiada do koszenia trawnika w sobotnie poranki nie będzie już stanowiło problemu.

Wygląd ma znaczenie

Drzwi wejściowe to także jeden z wyraźniejszych akcentów elewacji budynku. Pełnią wręcz funkcję reprezentacyjną. Ich wygląd musi odpowiadać stylowi, w jakim został zaprojektowany dom. W zależności od preferencji właścicieli, kolorystyka może być stonowana bądź wręcz przeciwnie. Ciekawą opcją są także przeszklenia, jednak w pewnym stopniu odsłaniają widok na wnętrze. W bogatej ofercie dostępnej na rynku są także drzwi dwuskrzydłowe bądź poszerzone, szczególnie przydatne dla osób z większymi potrzebami. Wybór jest naprawdę ogromny.

 


Dodaj komentarz